Český fousek El Car z Charše

ceskyfousek.yourspace.cz

Dnešní datum: 19. 06. 2024. Svátek má Leoš.


nic
  Úvodní strana Standard Pracovní standard Zkoušky a soutěže Galerie Odkazy Kontakt  

České plemeno

Celkový vzhled:
Středně silný ohař, čtvercového rámce, u feny jen o něco málo delšího. Udávaná hranice poměru výšky k délce je
9 : 10.
Charakteristika:
Má vrozené vlastnosti pro práci v poli, v lese a ve vodě, vrozenou ostrost na škodnou, přitom je snadno ovladatelný a přítulný k člověku.
Hlava a lebka:
Suchá, užší a dlouhá, vysoko zavěšená na krku. Nosní část o něco delší než část lebeční. Hřbet nosu je mírně klabonosý. Čenich je širší a jeho barva je tmavohnědá. Chřípí je snadno ovladatelné. Pysky jsou středně vyvinuté, přičemž horní pysky poněkud přečnívají spodní pysky a v koutcích tvoří mírný záhyb. Přechod linie nosní do čela tvoří mírně a pozvolna stoupající úhel. Nadočnicové oblouky jsou zřetelné a výrazné, způsobují hranatost hlavy a hluboké oční jamky.
Oči:
Mandlového tvaru, musí být vysoko vsazeny, barvy světlehnědé až tmavohnědé.
Uši:
Vysoko nasazené se širokým úponem. Jejich délka dosahuje do 2/3 lícní krajiny.
Morda:
Čelisti jsou silné, s dokonalým nůžkovým skusem, to znamená, že řezáky horní čelisti těsně překrývají řezáky spodní čelisti. Chrup je úplný, dokonale vyvinutý.
Krk:
Je středně dlouhý, suchý, v kohoutku vysoko nasazený, to trupu správně vsazený.
Přední končetiny:
Plec se vyznačuje dobře vyvinutým svalstvem, lopatka má být šikmo uložena. Předloktí je kolmé, rovné s výrazným suchým svalstvem. Nadprsí má být poměrně krátké a téměř kolmé. Tlapa je plně uzavřena, prsty dobře klenuté, drápy tmavohnědé až černé barvy.
Trup:
Hruď s plecí tvoří ladný, lyrovitý tvar. Hrudní koš je oválný, žebra dobře vypružená, šířka hrudníku je úměrná stavbě těla. Dolní část hrudníku musí dosahovat loketního kloubu. Předhrudí musí být dobře vyvinuté a hrudní kost při pohledu ze strany musí být znatelně dopředu vystupující. Kohoutek je výrazný, hřbet pevný, rovný, bedra mírně klenutá, záď mírně spáditá, dostatečně široká a úměrně dlouhá.
Zadní končetiny:
Široce postavené, dobře zaúhlené, stehna široká, hlezna nepříliš vysoká, suchá, nadnártí téměř kolmé a krátké. Tlapa je rovněž uzavřená, lžicovitého tvaru, prsty dobře klenuté, drápy tmavohnědé až černé barvy. Paspárky se odstraňují.
Pohyb:
Mechanika pohybu končetin je pravidelná jak v kroku, tak také v klusu. Pohyb musí být přímí, vydatný, veselý, vyjadřující ušlechtilost a živý temperament.
Prut:
Je středně silný, nasazen v rovině hřbetu, nesen vodorovně nebo jen nepatrně vzhůru. Zkracuje se o 3/5 délky.
Osrstění:
Srst je trojího typu.
    - Podsada je měkká, hustá, asi 1,5 cm dlouhá. Zabraňuje pronikání vlhkosti ke kůži. V létě téměř vylíná.
    - Krycí srst je 3 – 4 cm dlouhá, obzvláště tvrdá a rovná, dobře přiléhající k tělu.
    - Pesíky jsou 5 – 7 cm dlouhé, tvrdé, výrazné především na předhrudí, hřbetní linii, slabinách a plecích. Na zadní straně končetin je srst delší a tvoří tzv. pero. Prut nemá na spodní straně tzv. kartáče.
Osrstění hlavy je na spodní straně čelisti a pysku delší a měkčí, čímž tvoří typický vous. Srst na obočí je výrazná a směřuje šikmo nahoru. Čelo, temeno a líce jsou pokryty krátkou hrubou srstí, ucho krátkou měkčí srstí.
Zbarvení:
Bělouš s hnědými plotnami nebo bez nich, hnědák a prokvetlými znaky na předhrudí a spodní části končetin nebo bez nich.
Velikost:
Výška v kohoutku je u psů 60 – 66 cm, u fen 58 – 62 cm. Mimo toto rozpětí musí být dospělý jedinec vyloučen z posuzování.
Vady:
Jakékoliv odchylky od výše uvedených bodů musí být zvažovány vzhledem ke standardu.
Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá do šourku.

Původní znění standardu schváleno valným shromážděním 21.5.1963
 
Copyright © 2005-2008 Space Cowboy
pruhValid XHTML 1.0 Transitional
Valid CSS!